Dania: Polędwiczka wieprzowa w szynce parmeńskiej faszerowana grzybami, kieszonka schabowa z szynką i serem mozzarella, roladka schabowa w szynce parmeńskiej i w sosie z białego wina, filet z kurczaka w panierce ze słonecznikiem dodatki: ziemniaczki, frytki, zestaw surówek
Zimna płyta: ślimaczki z szynki parmeńskiej i ciasta francuskiego, galaretki drobiowe, jajka faszerowane pieczarkami i w sosie tatarskim, sałatka tradycyjna, polędwiczka z musem brokułowym i jajeczkiem przepiórczym, terrina z łososia, śledzik, pomidory z mozzarellą, paprykowe łódeczki pieczone mięsa: rolada serowa z filetem i pieczarkami, schab ze śliwką, pieczeń rzymska, polędwiczki, karczek
Zimne napoje: soki, woda gazowana i niegazowana
Ciepłe napoje: kawa, herbata
Sokółka poleca oryginalne klasztorne piwo OPAT z niewielkiego browaru w Czechach.
Sokółka poleca oryginalne włoskie i węgierskie wina z południowych stoków.
Oprawa muzyczna – DJ Martini – przeboje minionych lat
- Najciekawsze zakątki i ciekawostki miasteczka w towarzystwie żołnierza 33 regimentu von Alvensleben.
- Historia największej górskiej twierdzy w Europie, pokaz strzału z broni czarnoprochowej, opowieści o życiu w koszarach.
- Wizyta w Forcie Donjon - największej górskiej twierdzy w Europie, najniższe poziomy twierdzy i Kazamata Studzienna, sala tortur i mini muzeum.
- Zwiedzanie Twierdzy Spitzberg – Ostróg – tajemnice obozu karnego dla polskich oficerów w trakcie II Wojny Światowej, historia brawurowej ucieczki.
- Zabytkowe wiadukty unikalnej sowiogórskiej kolei zębatej.
Najpiękniejsze miejsce Srebrnej Góry z panoramą Przedgórza Sudeckiego: zapiekane goloneczki gotowane w piwie, miodowo pikantne żeberka, steki z karczku w przyprawach, szaszłyki drobiowo - warzywne, kaszaneczki, grillowane warzywa, sałatka wiosenna, pieczone ziemniaczki w przyprawach, pieczywo, tzatzyki, sosy
Napoje zimne: woda gazowana i niegazowana, soki, Grzaniec
Sokółka poleca oryginalne klasztorne piwo OPAT z browaru w Czechach.
Sokółka poleca oryginalne włoskie i węgierskie wina z południowych stoków.
Śniadania w formie szwedzkiego stołu: kawa, herbata, sok, mleko, płatki corn flakes, jogurt, bułeczki, pieczywo słodkie: rogaliki z serem, pączki z powidłami, miód, dżem, serek topiony, camembert, pasztet, półmiski: wędlin, serów, warzyw, na ciepło: paróweczki, frankfurterki, jajecznica
1. Wyjazd do Zamku Książ w towarzystwie Ewy Heinysz +
Książ – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill i inni. W 1941 roku władze III Rzeszy przejęły zamek, a Organizacja Todt przystąpiła do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Zwiedzanie zamku, palmiarni, wizyta w stajniach.
2. Wyjazd w Kotlinę Kłodzką w towarzystwie przewodnika +
Kłodzko: gotycki most na Młynówce z barokowymi figurami, ratusz z końca XIX w., z renesansową wieżą, barokowe kamienice z XVI-XVIII w. Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim: zastrzyk adrenaliny na Nysie Kłodzkiej po uprzednim szkoleniu z zakresu pływania na pontonie z pilotem, Bardo: spacer do ruin zamku i urwiska widokowego
3. Adrszpaskie Skalne Miasto z przewodnikiem +
Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej fauny i flory. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady.
4. Wycieczka wokół pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim +
Romantyczna historia życia Marianny Orańskiej, opowiadanie o pałacu i zwiedzanie pałacowego parku oraz pozostałości mauzoleum rodu Hohenzollernów. Pałac uznawany za jedno z najpiękniejszych europejskich założeń romantycznych. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich – Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce -34 m, a jej obecne odchylenie od pionu 2,14 m, a na jej szczyt wiedzie 139 schodów. Panorama Ząbkowic i okolicznych pasm górskich. Ciekawe opowieści o mrocznych dziejach miasta.
5. Osówka z przewodnikiem +
zwiedzanie w towarzystwie przewodnika, umocnienia podziemnego miasta, tajna kwatera Hitlera, tajemnice podziemnych bunkrów, tragiczny los więźniów budujących korytarze. Wielka Sowa: najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych 1015 m n.p.m., z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polskich. Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym
6. Złoty Stok w towarzystwie przewodnika - Średniowieczna kopalnia złota +
Zwiedzanie podziemnych chodników - w tym jedyny podziemny wodospad i przejazd podziemną kolejką Średniowieczny park techniki z niesamowitym tunelem strachu. Wszystkie urządzenia techniczne: potężne młyńskie koła, kierat, hutę i stęporowe kruszarki - urządzenia funkcjonują – wystarczy siła własnych mięśni
7. Sztolnie Walimskie i Zamek Grodno +
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Zwiedzicie Państwo część kompleksu – znajdującą się w Walimiu. Później odwiedzimy zamek Grodno w Zagórzu Śląskim - wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego. Z zamku rozciąga się piękna panorama na okolicę i jezioro Bystrzyckie.
8. Strzeliniec Wielki i Błędne Skały +
Strzeliniec Wielki - jest najwyższym szczytem Gór Stołowych i wspaniałym punktem widokowym. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z ponad 600 kamiennych stopni ( czas wejścia ok. 40 min.). Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka czy stanowiący wręcz symbol tych gór Małpolud.
9. Świdnica kościół pokoju i Gross Rosen +
Największa drewniana barokowa świątynia na świecie! zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rogoźnica - Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pierwszy transport przybył tam 2 sierpnia 1940 roku, KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.
10. Opactwo w Henrykowie +
Pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego.
11. Srebrna Góra w towarzystwie żołnierza pruskiego regimentu +
Zwiedzanie największej górskiej twierdzy w Europie i spotkanie z komendantem twierdzy. Nauka obsługi broni czarnoprochowej i salwy na wiwat. Wejście do najniższego poziomu twierdzy – kazamaty studziennej i tajnego tunelu z czasów świetności twierdzy. Nauka musztry oraz kary pruskie w sali tortur.
Historia miasteczka i górnictwa, tajemnicze sztolnie, najpiękniejsze punkty widokowe. Unikalna kolej wąskotorowa z zabytkowymi wiaduktami.